watermark logo

0 Views· 06 February 2022

Jak zachovat chladnou hlavu v extrémních situacích | Mirka Škubalová | TEDxYouth@Prague


cristine460898
Subscribers

Mirka odmala často cestovala, jezdila na lyžích 120 km/h, pracovala dlouhou dobu v zahraničí a zranění páteře ji na nějakou dobu zcela hodilo do klidu.
Nedávno se vrátila z 250 km dlouhého putování po Nepálu. Dost často žije mezi extrémisty. Ve sportu, v podnikání, v životě.
To jí vedlo v rámci své konzultantské praxe ke zkoumání nastavení mysli těchto lidí a k založení konference Svět patří smělým v rámci GrowJOB Institute.
Na TEDxYouth@Prague 2018 mluví o tom, proč je důležitý klid, ale i extrém. Dá se naučit zachovávat klid v různých extrémních situacích? From the very beginning, Mirka was fascinated by the world, traveling and everything. She is a lover of extremes, she certainly is not afraid of the big challenges and is constantly looking for another, no matter what area she is currently dealing with. Whether it's business, sports or life, the word "fear" is not possible to find in her vocabulary.
However, in an unfortunate accident, Mirka hurt her backbone, which has for quite some time set her to rest. In her practice as a consultant, she has led her to explore the settings of the minds of people who are not afraid to take the risk and she established the World of Blessing Conference within the GrowJOB Institute.
Also, she has recently returned from 250km long trip to Nepal. This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at https://www.ted.com/tedx

Show more


Up next


0 Comments